Vajzat myslimane refuzojnë mësimet e notit në të njëjtën pishinë me djemtë, autoritetet nuk u japin shtetësinë

Publikuar tek: bota, më 11:15 01-07-2016 Vajzat myslimane refuzojnë mësimet e notit në të njëjtën pishinë me djemtë, autoritetet nuk u japin shtetësinë

Dy vajzave myslimane i’u janë refuzuar kërkesat e shtetësisë pasi kishin refuzuar të marrin pjesë në mësimet e notit në të njëjtën pishinë ku ishin edhe djemtë.

Ngjarja ka ndodhur në Zvicër dhe sipas autoriteteve në Basel, këto dy vajza nuk do të pranohen si shtetase pasi që nuk e kanë respektuar programin shkollor.

Mësohet se vajzat kanë refuzuar të marrin pjesë në mësimet e notit vetëm pse ishin prezent edhe djemtë e shkollës dhe justifikimi i tyre ishte që këtë gjë ua ndalonte religjioni. Menjëherë kërkesat e tyre për pasaportë zvicerane është refuzuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02803897857666
array(1) { ["section"]=> string(115) "vajzat-myslimane-refuzojne-mesimet-e-notit-ne-te-njejten-pishine-me-djemte-autoritetet-nuk-u-japin-shtetesine-45146" }