Vaksina e Covid-19 “TRONDIT” bursën, dollari pëson zbritje të frikshme

Publikuar tek: bota, më 19:44 23-11-2020 Vaksina e Covid-19 “TRONDIT” bursën, dollari pëson zbritje të frikshme

Gara për të nxjerr në shitje vaksinën që lufton Covid-19 ka rritur rrjedhimisht kërkesat për blerjen e saj.  

Të shumtë janë qeveritë që tashmë e kanë bërë pronotimin e tyre, çka ka sjellë edhe një rritje të kërkesës.

Gjithsesi, çmimi i ulët i kompanive prodhuese po ndikon negativisht edhe në bursë.

Dollari ka pësuar zbritje më 0.1 gjatë ditëve të fundit, duke kapur nivelin më të ulët që prej 2 vitesh e gjysmë.

Ekspertët e lidhin këtë zbritje të monedhës amerikane me vaksinën dhe çmimin e saj, e cila tashmë është kthyer në temë dite.

Ata e komentojnë se dollari ka pësuar ulje në mënyrë që t’i jepet mundësia të gjithë qeverive të botës për të aksesuar vaksinën e Covid-it.

Madje, ekspertët ngrenë alarmin, teksa pohojnë se shpërndarja e vaksinave për të luftuar pandeminë e koronavirusit dhe lehtësimin e vazhdueshëm monetar mund të çojë në dobësimin e dollarit amerikan deri në 20 përqind vitin e ardhshëm.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Joe Biden nis punën për formimin e kabinetit qeverisës, rikthime të ish-zyrtarëve në administratën Obama
PAMJE HORROR/ Policia publikon videon, ja dhoma ku pedofili rus mbajti për 52 ditë djalin e mitur »
Article Logic
Execution time: 0.014017105102539
array(1) { ["section"]=> string(74) "vaksina-e-covid-19-trondit-bursen-dollari-peson-zbritje-te-frikshme-228858" }