“Vaksina nuk të mbron 100%”, epidemiologu: Efektiviteti fillon pas 10 ose 12 ditësh

Publikuar tek: aktualitet, më 13:02 27-01-2021 “Vaksina nuk të mbron 100%”, epidemiologu: Efektiviteti fillon pas 10 ose 12 ditësh

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit si dhe për numrin e të infektuarve.

Ne një intervistë për “abcnews” ai tha se  se asnjë vaksinë nuk është 100% efektive, ndërsa citon kompaninë “Pfizer” shton se edhe pas marrjes se dozës së dytë efektiviteti sërish është më pak se 100%.

Epidemiologu tha se efektiviteti fillon pas 10 ose 12 ditësh dhe shton se edhe pas marrjes së dy dozave të vaksinës mbrojtja nuk është 100%.

“Doza e parë ka efektivitet eksperimental, siguri nuk ke kurrë me vaksinë kjo për shumë arsye. Mund të jetë një trup që nuk reagon mirë ndaj vaksinës, por ka edhe disa lloje njerëzish që nuk mund të vaksinohen si shtatzënat apo edhe fëmijë”, tha epidemiologu.

Kujtojmë që ditën e sotme mjeku Pëllumb Pipero ka rezultuar pozitiv me Covid-19 edhe pse kishte marrë dozën e parë kundër koronaviusit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kanë marrë miliarda lekë nga Thesari i Shtetit në vitin 2020, këto janë 10 Bizneset më të paguara në Shqipëri (RENDITJA)
Emërohet drejtori i ri i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës në Elbasan (EMRI) »
Article Logic
Execution time: 0.011710166931152
array(1) { ["section"]=> string(85) "vaksina-nuk-te-mbron-100-epidemiologu-efektiviteti-fillon-pas-10-ose-12-ditesh-236588" }