Valbona në buzë të shkatërrimit, alarmi nga ekspertët e huaj (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 17:02 04-05-2017 Valbona në buzë të shkatërrimit, alarmi nga ekspertët e huaj (VIDEO)

Në muajin mars të vitit 2017 nisën shpërthimet me dinamit në Parkun Kombëtar të Mbrojtur të Valbonës në Shqipëri.

Fajtor për shpërthimet është Dragobia Energy, një kompani shqiptare e energjisë që gjatë viteve të fundit ka planifikuar dhe ekzekutuar një projekt hidrocentralesh në shumë fusha në zemër të rajonit të Valbonës.

Më parë këtë vit, National Geographic e vlerësoi Parkun Kombëtar të Valbonës si një nga "Nëntë vendet më të mira në botë për të shijuar hapsirat e jashtme".

Megjithatë, pavarësisht se është një nga burimet më të mira të Shqipërisë për të ardhura të turizmit të qëndrueshëm, zhvillimi i hidrocentralit Dragobia ka ecur përpara pa konsultime publike dhe tani po luftohet fuqishëm nga grupe të shumta shqiptare - por pa sukses.

Catherine Bohne, President dhe anëtare themeluese e TOKA (Organizata për Ruajtjen e Alpeve Shqiptare), në një intervistë nga shtëpia e saj në park u shpreh se duke kërkuar për skiatorë, vozitës dhe alpinistë të mblidhen nga e gjithë bota për të mbrojtur një nga qendrat e fundit të biodiversitetit të Evropës.

Burimi i lajmit: www.tetongravity.com

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023419857025146
array(1) { ["section"]=> string(71) "valbona-ne-buze-te-shkaterrimit-alarmi-nga-ekspertet-e-huaj-video-77476" }