'Valixhja e emigrantit' nuk do të vendoset në Lungomare, ARSYEJA pse Bashkia ktheu vendimin

Publikuar tek: kulture-art, më 18:10 15-09-2018 'Valixhja e emigrantit' nuk do të vendoset në Lungomare, ARSYEJA pse Bashkia ktheu vendimin 'Valixhja e emigrantit'

Pasi u ekspozua për gati një muaj në mjediset e Bashkisë Vlorë, “Valixhja e emigrantit” nuk do të vendoset në Lungomaren e Vlorës.

Për veprën “Valixhja e emigrantit” u kërkua opinioni qytetar për faktin nëse duhej vendosur si një monument diku përgjatë shëtitores së bregdetit, në kujtim të eksodeve dhe emigrantëve që kanë qenë të shumë.

Gazetari i Vlorës Ergys Alushi raporton se opinioni qytetar e pëlqeu dhe e dha miratimin për veprën e një prej piktorëve e karikaturistëve vlonjate me famë nderkombëtare Agim Sulaj, por mesa duket bashkia e Vlores nuk ka lekë për ta financuar ndërtimin e një monumenti-obelisku.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.038809061050415
array(1) { ["section"]=> string(95) "valixhja-e-emigrantit-nuk-do-te-vendoset-ne-lungomare-arsyeja-pse-bashkia-ktheu-vendimin-134449" }