Valtteri Bottas rinovon edhe për një sezon tjetër me Mercedes Benz

Publikuar tek: sport, më 12:32 20-07-2018 Valtteri Bottas rinovon edhe për një sezon tjetër me Mercedes Benz

Valtteri Bottas do të qëndrojë tek Mercedes si shoku i skuadrës së  Lewis Hamiltonit deri në 2019.

 

Gjithashtu Mercedes ka nënshkruar me 28-vjeçarin Finn, një zgjatje të kontratës njëvjeçare, me një mundësi për ta mbajtur atë deri në 2020.

Bottas e bindi Mercedes-in ta mbante atë, pas disa performancave të fuqishme në gjysmën e parë të këtij viti.

Ekipi i Toto Wolff është shprehur: "Performancat e Valtteri kanë qenë të shkëlqyera, nëse jo për gabimet tona dhe fatin e tij të keq, ai mund të jetë drejtues i kampionatit të drejtuesve".

Bottas i impresionoi të gjithë me pilotimin e tij në Kinë, Azerbajxhan dhe Austri.

Ai po kryesonte në pistën e Shanghai-t, përpara se një makinë sigurie të ndërhynte në pistë dhe të ndryshonte rrjedhën e ngjarjeve. Kjo i dha mundësi pilotit të Red Bull , Daniel Ricciardo, i cili ishte në gjendje të fitonte pas një parakalimi.

Vendimi i lajmit të Mercedesit për të mbajtur Bottas vjen një ditë pasi ekipi konfirmoi se ata kishin nënshkruar Hamilton për dy sezone të tjerë.

Fryma e ekipit nga Bottas dhe mungesa e tensionit mes dy shoferëve kanë qenë faktorë kyç në dëshirën e Mercedes për ta mbajtur atë.

Wolff shtoi: "Kur morëm vendimin në favor të Valtteri për 2019, nuk ishte vetëm për shpejtësinë e tij të padiskutueshme dhe etikën e punës, por edhe për çështjen e karakterit”

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028081893920898
array(1) { ["section"]=> string(73) "valtteri-bottas-rinovon-edhe-per-nje-sezon-tjeter-me-mercedes-benz-128515" }