"Vargje dashurie" nga Lasgush Poradeci në 1921

Publikuar tek: kulture-art, më 17:14 14-02-2017

Na ndajnë disa dekada nga vargjet e dashurisë së të madhit Lasgush Poradeci, por ata përcjellin dhe sot të njëjtin emocion me domethënien e rëndësinë e tyre.

“Ti moj Pase”, vargjet e dashurisë të shkruara nga Poradeci në vitin 1921 vijnë nga "Rilindasi Suplement” në ditën e “Shën Vlentinit”.

Dorëshkrimi dhe kopja e daktilografuar ruhen në dosjen e Asdrenit në AQSH.  Lasgushi ia kishte dhuruar Asdrenit këtë dorëshkrim kaq të bukur, që është një vepër arti edhe nga ana vizive.

 

 gv.jpg16754758_10209040356308115_780717048_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0224449634552
array(1) { ["section"]=> string(50) "vargje-dashurie-nga-lasgush-poradeci-ne-1921-68700" }