Varri i Jezu Krishtit, shkencëtarët zbulojnë diçka të pabesueshme

Publikuar tek: kulture-art, më 07:16 30-11-2017 Varri i Jezu Krishtit, shkencëtarët zbulojnë diçka të pabesueshme

Varri në të cilin mund të jetë varrosur Jezu Krishti daton afro 1.700 vjetësht, kanë zbuluar shkencëtarët.

Testet e kryera në mbetjet e një shpelle gëlqerore në Kishën e Varrit të Shenjtë, në Jeruzalem, e datojnë atë rreth vitit 345 , raportoi National Geographic. 

Dëshmitë e mëparshme kishin mbërritur vetëm në 1000 vjet, në periudhën e Kryqtarëve.

Edhe pse është e pamundur të themi përfundimisht nëse varri është vendi i varrimit të një çifuti të njohur si Jezusi i Nazaretit, Kisha e Varrit të Shenjtë është pranuar gjerësisht si vendi i varrosjes së Krishtit.

Hulumtimi, i kryer nga Universiteti Teknik Kombëtar i Athinës, nuk ofron dëshmi të mëtejshme nëse Jezusi ishte varrosur në varr, por është në përputhje me besimin historik se romakët e lashtë ndërtuan një monument në këtë vend, rreth 300 vjet pas vdekjes së tij, raporton bota.al.

Dhiata e Re thotë se Jezusi vdiq ose në 30 ose 33 të erës sonë, por tregimet historike sugjerojnë që romakët e gjetën dhe e ruajtën varrin në vitin 326 të erës sonë.

Datimi e vendos ndërtimin origjinal të varrit në kohën e sundimit të Konstandinit, perandorit të parë të krishterë të Romës, i cili filloi kalimin e perandorisë në krishtërim.

Sipas traditës, Konstandini kërkoi ndërtimin e monumentit mbi atë që që besohej se ishte vendvarrimi i Jezusit. 

Një ekip shkencëtarësh po kryente punën e restaurimit në vendin e varrimit, ku përfshihej hapja dhe gërmimi i varrit, që është vulosur me shekuj, shkruan bota.al. 

Shkencëtarët gjetën eshtrat e një shtrati gëlqeror që tradita thotë se mund të kenë mbajtur trupin e Jezusit. 

  

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075228214263916
array(1) { ["section"]=> string(71) "varri-i-jezu-krishtit-shkencetaret-zbulojne-dicka-te-pabesueshme-101309" }