Vasili akzuon rëndë Ramën: Naziskin, quajte hebrenjtë çifutë, Izraeli populli mik dhe vëlla i shqiptarëve

Publikuar tek: politike, më 18:17 08-02-2018 Vasili akzuon rëndë Ramën: Naziskin, quajte hebrenjtë çifutë, Izraeli populli mik dhe vëlla i shqiptarëve

Kreu i Grupit Parlamentar Petrit Vasili, pas mbajtjes së seancën plenare në Kuvend, ka dalë në një deklaratë për mediat ku ka folur për projekt-rezolutën e paraqitur nga opozita, në lidhje me votën e Shqipërisë në OKB. 

Vasili e ka quajtur një qëndrim të papranueshëm të Ramës, dhe gjuhën që ka përdorur ndaj popullit të Izraelit.

Politikani është shprehur se Rama ka folur me gjuhë naziskini, dhe me këtë gjuhë tenton të ndërtojë raportet me SHBA dhe botën. Sakaq, e ka quajtur popullin e Izrealit mik me shqiptarët.

“Ka qenë një votë e paqëndruar, dhe një qëndrim i papranueshëm për të gjithë shqiptarët, dhe opinion  e gjerë. Qëndrim i shëmtuar anti-amerikan. Jemi të befasuar nga gjuha e tmerrshme e Ramës i cili përdori për hebrenjtë, termin çiftutë, një term i përdorur vetëm nga nazistët, në Luftën e dytë Botërore, vetëm në gjuhën e tyre është dëgjuara fjala çifutë.”- është shprehur Vasili.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099959373474121
array(1) { ["section"]=> string(109) "vasili-akzuon-rende-ramen-naziskin-quajte-hebrenjte-cifute-izraeli-populli-mik-dhe-vella-i-shqiptareve-109610" }