“Vdekja e bardhë”, snajperisti që ka kryer më shumë se 500 vrasje

Publikuar tek: bota, më 17:23 24-09-2015

Simo Hayha i njohur ndryshe edhe si “Vdekja e bardhë” ishte një snajperist finlandez që ka vrarë më shumë se 500 trupa armike gjatë 100 ditëve të “Luftës së Dimrit” kundër Bashkimit Sovjetik midis 1939-ës deri në 1940-ën.

Hayha i ka realizuar vrasjet e tij me pushkën e modelit “Mosin-Nagant M9” ndërsa nuk përdorte as dylbi. Sipas tij përdorimi i pushkës pa dylbi i jepre avantazh në fushë betejë pasi nuk mjegullohej në dimër dhe nuk reflektonte dritën e diellit, duke rrezikuar të zbulonte vendin e tij.

vdekjaebardhe.jpg

Karriera e tij përfundoi kur u qëllua në fytyrë duke i shkaktuar dëme të shumta në pjesën e nofullës, por i mbijetoi sulmit duke u shndërruar në një nga heronjtë më të famshëm të Finlandës. Ai vdiq në vitin 2002 nga shkaqe natyrore.

sdcf43.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011399984359741
array(1) { ["section"]=> string(68) "vdekja-e-bardhe-snajperisti-qe-ka-kryer-me-shume-se-500-vrasje-21578" }