Vdekja e gjyqtares, Trump: Do të nominojmë një grua në Gjykatën Supreme

Publikuar tek: bota, më 13:37 20-09-2020 Vdekja e gjyqtares, Trump: Do të nominojmë një grua në Gjykatën Supreme

Presidenti i SHBA Donald Trump është shprehur se javën e ardhme do të nominojë një grua për të zëvendësuar gjyqtaren e ndjerë të Gjykatës së Lartë Ruth Bader Ginsburg.

Ginsburg, 87 vjeç, vdiq të premten, vetëm disa javë para zgjedhjeve presidenciale.

Rivali i Trump, Joe Biden, ka këmbëngulur se zëvëndësimi duhet të bëhet pas votimit.

Por Trump është zotuar se do të zëvëndësojë Ginsburg pa vonesë, një lëvizje që ka zemëruar Demokratët.

Ginsburg, e cila ishte liderja e krahut liberal në Gjykatën Supreme, ishte mbrojtëse e të drejtave të grave dhe luftës kundër diskriminimit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099570751190186
array(1) { ["section"]=> string(76) "vdekja-e-gjyqtares-trump-do-te-nominojme-nje-grua-ne-gjykaten-supreme-221015" }