Vdes dramaturgu dhe skenaristi i famshëm anglez, Peter Shaffer

Publikuar tek: kulture-art, më 17:23 06-06-2016 Vdes dramaturgu dhe skenaristi i famshëm anglez, Peter Shaffer

Skenaristi i “Equus” dhe “Amadeus”, Peter Shaffer është ngarë nga jeta në moshën 90 vjeçare pas një sëmundje të rëndë.

Equus, Amadeus, dheThe Royal Hunt of the Sun, janë disa nga pjesët teatrale më të suksesshme të Shaffer, i cili arriti të vlerësohet me çmimin Oscar për përshtatjen filmike të Amadeus, një dramë psikologjike mes Mozartit dhe rivalit të tij tij, kompozitorit Salieri, që ka fituar 8 çmime "Academy".

Amadeus është vënë në skenën e Teatrit Kombëtar me regji të Altin Bashës, Marin Orhanasi në Rolin e Mozartit dhe aktori i ndjerë Fatos Sela në rolin e Salierit.

Amedeus-dhe-Salieri.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.007314920425415
array(1) { ["section"]=> string(67) "vdes-dramaturgu-dhe-skenaristi-i-famshem-anglez-peter-shaffer-42639" }