Vdes gruaja më e vjetër në botë, “trofeu” i kalon 117-vjeçarit japonez

Publikuar tek: bota, më 21:09 17-09-2017 Vdes gruaja më e vjetër në botë, “trofeu” i kalon 117-vjeçarit japonez

Është shuar në moshën 117-vjeçare dhe 189 ditë, gruaja më e moshuar në botë. Violet Mosses-Broën, nga Xhamajka kishte lindur më mars të vitit 1900.

Ndarjen nga jeta të të moshuarës e lajmëroi vetë kryeministri i Xhamajkës, Andreë Holness.

Trofeu i personit më të vjetër në botë i kaloi japonezit Nabi Tajima, i lindur më 4 gusht të të njëjtit vit me Violet.

Violet kishte jetuar gjithë jetën në të njëjtën shtëpi, ishte një kultivuese e rregullt e kallam shqemit dhe adhuruese e frutave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çmendet moti, fluturojnë karriget dhe çadrat e lokaleve (Video)
Kjo vajzë vuan nga një sëmundje e rrallë, e zë gjumi sa herë qesh »
Article Logic
Execution time: 0.0095851421356201
array(1) { ["section"]=> string(73) "vdes-gruaja-me-e-vjeter-ne-bote-trofeu-i-kalon-117-vjecarit-japonez-92692" }