Vdes legjenda e muzikës “jazz”, Toots Thielemans

Publikuar tek: bota, më 14:14 22-08-2016

Legjenda e muzikës “jazz” i njohur më shumë për tingujt e harmonikes, Toots Thielemans humbur jetën sot në moshën 94 vjeçare në Belgjikë.

Mediat belge raportojnë se ai vdiq në spital ndërkohë që flinte gjumë.

Televizioni RTL raporton se menaxheri i tij, Veerle Van de Poel, ka thënë se “ai nuk kishte komplikime. Ai vdiq nga mosha e shtyer, trupi i tij ishte thjeshtë i lodhur”.

Jean-Baptiste Frederic Isidore Thielemans konsiderohet si legjendë, por ai gjithashtu njihet edhe për muzikën e luajtur së bashku me emra të mëdhej të muzikës “jazz”, si Charlie Parker dhe Miles Davis.

Gjithashtu ai ka bërë muzikë edhe me këngëtarët Frank Sinatra dhe Billy Joel.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Një gabim i mamasë në “Facebook”, mori jetën e së bijës
Merkel, Hollande dhe Renzi takohen për rimëkëmbjen e BE, vizitë në varrin e babait të “federalizimit europian” »
Article Logic
Execution time: 0.010739088058472
array(1) { ["section"]=> string(51) "vdes-legjenda-e-muzikes-jazz-toots-thielemans-50507" }