Vdes në moshën 101 vjeçare miliarderi David Rockefeller

Publikuar tek: bota, më 17:19 20-03-2017 Vdes në moshën 101 vjeçare miliarderi David Rockefeller

David Rockefeller bankieri dhe filantropisti amerikan është ndarë nga jeta në moshën 101 vjeçare të hënën e marsit, 2017.

Ai ishte pjestari më i moshuar i familjes Rockefeller dhe nip i vetëm i John D. Rockefeller dhe Laura Spelman Rockefeller.

Biznesmeni, pasuria e të cilit llogaritet rreth 3 miliard dollarë, u largua nga kreu i bankës Chase Manhattan në vitin 1981, pas një karriere 35 vjeçare.

Në një njoftim për vdekjen e tij, Fondacioni Rockefeller e përshkruan atë si “një nga figurat më me ndikim në historinë e filantropisë amerikane dhe financave, konsiderohet nga shumë të jetë burri i shtetit më i madh amerikan në biznesin ndërkombëtar”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013344049453735
array(1) { ["section"]=> string(61) "vdes-ne-moshen-101-vjecare-miliarderi-david-rockefeller-72543" }