Vdes në moshën 123 vjeçare njeriu më i vjetër në botë

Publikuar tek: bota, më 10:33 14-05-2019 Vdes në moshën 123 vjeçare njeriu më i vjetër në botë

Njeriu më i vjetër i Rusisë, Appaz Iliev, ka vdekur në moshën 123 vjeçare, raportoi agjensia shtetërore e lajmeve TASS.

Iliev, i cili jetoi mjaftueshëm për të parë nipërit e mbesat e tij, ra në koma dhe vdiq në spital në republikën e Ingushetisë të Rusisë në Kaukazin e Veriut.

Babai i tetë fëmijëve nga Appaz Iliev, nga Republika Ingushetisë, pranë Gjeorgjisë, ka shërbyer gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe u deklarua shumë i vjetër për të luftuar në Luftën e Dytë Botërore dhe pjesën tjetër të jetës e kaloi si bari, shkruan Daily mail, transmeton Newsbomb.al.

Megjithatë, të dhënat e tij të lindjes kanë humbur, kështu që mosha e tij kurrë nuk mund të verifikohet. Njeriu më i vjetër i verifikuar i gjallë ishte Sarah Knauss nga SHBA , i cili vdiq në 1999 në moshën 119 vjeç dhe 97 ditë.

Sakaq, disa ia atribuojnë titullin Jeanne Calment, një gruaje franceze që pretendonte të ishte 122 vjeç dhe 164 ditë kur ajo vdiq në vitin 1997, por ka njëfarë debati mbi vërtetësinë e saj.

Njeriu më i vjetër që ka jetuar ndonjëherë ishte Jiroemon Kimura, i Japonisë, i cili vdiq në 116 vjet, 54 ditë në vitin 2013.

Personi më i vjetër që aktualisht jeton është Kane Tanaka, gjithashtu nga Japonia, i cili është 116 vjeç,  e 127 ditë i vjetër. Mori titullin pas vdekjes së 117-vjeçares Chiyo Miyako në vitin 2018.

Ndërkohë, Iliev atribuoi jetën e tij të gjatë ndërsa ka fjetur 11 orë gjumë, duke u shtrirë  çdo ditë në orën 19:00, përpara se të ngrihej në orën 6 të mëngjesit për të ushqyer kopenë e tij.

13471122-7026461-image-a-10_1557815631042.jpg

13471150-7026461-image-m-9_1557815623989.jpg

 

13471154-7026461-image-a-12_1557816237034.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0068380832672119
array(1) { ["section"]=> string(60) "vdes-ne-moshen-123-vjecare-njeriu-me-i-vjeter-ne-bote-164252" }