Vdes në moshën 55 vjeçare krijuesi i “Super Mario”, Presidenti i "Nintendo" Satoru Iwata

Publikuar tek: bota, më 16:36 13-07-2015 Vdes në moshën 55 vjeçare krijuesi i “Super Mario”, Presidenti i

Ndahet nga jeta në moshën 55 vjeçare një nga pionerët botërorë të video-lojërave, presidenti i “Nintendo” Satoru Iëata.

Një programues i talentuar, Iëata iu bashkua Nintendos në vitin 1980 ku punoi me lojëra si Balloon Fight dhe EarthBound. Ai u bë drejtor i Nintendos në vitin 2000 dhe dy vjet më pas u caktua si presidenti i katërt pas vdekjes së Hiroshi Yamauchit.

Lojrat të tjera të famshme të krijuara prej tij janë “Super Mario”, "Zelda", “Pokemon” dhe “Donkey Kong”. Ai e nisi karierën si programues i thjeshtë dhe arriti të bëhet Drejtor Ekzekutiv.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011560916900635
array(1) { ["section"]=> string(89) "vdes-ne-moshen-55-vjecare-krijuesi-i-super-mario-presidenti-i-nintendo-satoru-iwata-16078" }