Vdes në moshën 89 vjecare miliarderi amerikan, kishte konkurruar dy herë për President të SHBA

Publikuar tek: bota, më 15:51 09-07-2019 Vdes në moshën 89 vjecare miliarderi amerikan, kishte konkurruar dy herë për President të SHBA

Miliarderi amerikan Ross Perot, që ka kandiduar dy herë për postin e presidentit të SHBA në mënyrë të pavarur, vdiq në moshën 89 vjecare, raportojnë familjarët.

I bërë vetë biznesmen dhe jo me pasuri të lënë nga familja, ai ishte ndër të parët që themeloo Electronic Data Systems që në 1962.

Por u bë I njohur në 1992 në fushatën presidenciale ku kërkonte një buxhet të balancuar dhe bënte thirrje për përfundim të lënies së trurit të ikte jashtë.

Në 1992 ai humbi përballë Bill Clinton, por arriti të marrë 19 përqind të votave.

Ai sërish hyri në garën për president në vitin 1996.

Herët këtë vit, Perot u diagnostikua me leucemi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Laburistët kërkojnë REFERENDUM të ri për BREXIT, Jeremy Corbyn sfidon liderin e Tory për votë në popull
Vdes ish-presidenti argjentinas, u bë i njohur në 2001 pas ikjes me helikopter nga pallati presidencial për shkak të protestave »
Article Logic
Execution time: 0.020099878311157
array(1) { ["section"]=> string(100) "vdes-ne-moshen-89-vjecare-miliarderi-amerikan-kishte-konkurruar-dy-here-per-president-te-shba-171656" }