Vdes në moshën 93-vjeçare presidenti i parë i Afganistanit

Publikuar tek: bota, më 11:02 12-02-2019 Vdes në moshën 93-vjeçare presidenti i parë i Afganistanit

Ndërron jetë në moshën 93 vjeçare presidenti i parë i Afganistanit, Sibghatullah Mujadidi.

Gjatë 10 viteve të pushtimit nga ish Bashkimi Sovjetik, Mujadedi udhëhoqi dhe drejtoi grupin e vogël të guerrilasve, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Pas rrëzimit të qeverisë komuniste, Mujadidi shërbeu për 2 muaj si president i Afganistanit.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010249137878418
array(1) { ["section"]=> string(65) "vdes-ne-moshen-93-vjecare-presidenti-i-pare-i-afganistanit-152466" }