Vdes në sallën e gjyqit ish-presidenti egjiptian Mohamed Morsi

Publikuar tek: aktualitet, më 18:13 17-06-2019 Vdes në sallën e gjyqit ish-presidenti egjiptian Mohamed Morsi

Mohamed Morsi, ish-Presidenti i Egjiptit është ndarë nga jeta sot në moshën 67-vjeçare.

Mediat ndërkombëtare raportojnë me Mursi ka ndërruar jetë gjatë një seance gjyqësore këtë të hënë. Televizioni egjiptian raportoi se Mursi fillimisht humbi ndjenjat në sallën e gjyqit dhe ndërroi jetë më pas.

Morsi, një figurë e lartë në Vëllazërinë Myslimane u zgjodh president në vitin 2012 pas Pranverës Arabe të 2011-ës që i dha fund regjimit 30-vjeçar të presidentit Hosni Mubarak. Një vit më pas, në 2013, Mursi u rrëzua nga ushtria pas protestave masive kundër Vëllazërisë Myslimane. Ai po kryente dënimin me 7 vjet burg për falsifikimin e aplikimit të kandidaturës për garën presidenciale të vitit 2012.

asdfasdfsdfsdfsdf.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070960521697998
array(1) { ["section"]=> string(69) "vdes-ne-sallen-e-gjyqit-ish-presidenti-egjiptian-mohamed-morsi-168593" }