Vdes “Nënë Tereza e Pakistanit”, humanisti Abdul Sattar Edhi

Publikuar tek: bota, më 22:55 08-07-2016 Vdes “Nënë Tereza e Pakistanit”, humanisti Abdul Sattar Edhi

Filantropisti dhe humanisti i njohur nga Pakistani, Abdul Sattar Edhi, ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare pas një sëmundje në mëlçi.

Ai ishte një njeri i veçantë dhe me shpirt të madh që ka ndihmuar mijëra persona në një vend ku pjesa më e madhe e popullsisë jeton në varfëri të skajshme, raporton “Aljazeera”.

Lufta e tij ishte kundër paragjykimeve, mizorisë, ligjeve fetare të njohura si “Faëta” dhe lakmisë. Prandaj në Pakistan e krahasonin me veprën e madhe të Nënë Terezës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018748998641968
array(1) { ["section"]=> string(63) "vdes-nene-tereza-e-pakistanit-humanisti-abdul-sattar-edhi-45987" }