Veliaj: 5 miliardë lekë për ish-të përndjekurit

Publikuar tek: aktualitet, më 12:47 13-03-2015 Veliaj: 5 miliardë lekë për ish-të përndjekurit

Ministri i Mirëqenises Sociale Erion Veliaj ka shpërndarë sot këstet për 1200 ish-të përndjekur gjatë sistemit komunist në Shqipëri.

Veliaj e ka konsideruar si historike fondin e përcaktuar nga qeveria e shqiptare për këtë kategori, i cili është mbi 5 miliardë lekë. Për Veliajn, institucionet u përkasin njerëzve dhe beson se kjo traditë do të vijojë më tej.

Duke folur për hapje e dosjeve, Veliaj është shprehur se kjo është një domosdoshmëri për Shqipërinë si vendi i vetëm në Europën lindore që nuk e ka ndërmarr këtë proces. Ai ka thënë se në historinë post-komuniste nuk ka ndodhur kurrë që një ish-përndjekur të ketë ngritur dorë mbi palën tjetër edhe pse e ka njohur historinë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Derbi i kryeqytetit/ Policia: Tifozët në stadium me karta identiteti
Makina aksidenton 60 vjeçarin tek Kryesia e Kuvendit »
Article Logic
Execution time: 0.0119469165802
array(1) { ["section"]=> string(51) "veliaj-5-miliarde-leke-per-ish-te-perndjekurit-5780" }