Veliaj do “çlirojë” Kalanë e Petrelës: Nuk do të ketë më kafeneizim të aseteve publike

Publikuar tek: politike, më 18:53 11-08-2015 Veliaj do “çlirojë” Kalanë e Petrelës: Nuk do të ketë më kafeneizim të aseteve publike

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, prezantoi sot administratorin e ri të Petrelës, Sokol Kupin.

Gjatë fjalës së tij, Veliaj theksoi rëndësinë e promovimit dhe zhvillimit të ideve kreative për zonën për të sjellë më shumë vëmendje në Petrelë si dhe paralajmëroi çlirimin e ambienteve të kalasë, prej kohësh tashmë të zëna nga bizneset private.

Në Petrelë do të fillojmë me lirimin e territorit të Kalasë. Nuk mund të kemi privatizim dhe kafeneizim të aseteve publike dhe monumenteve të kulturës. Kalaja e Petrelës është monument kulture dhe nuk mund të vazhdojë të jetë përjetësisht kafja e ish- kryetarit të Komunës”, tha Veliaj.

“Nuk shoh asnjë arsye se pse në Petrelë apo në fshatra të tjerë, ne do të rikthejmë traditat që kthehen në sebepe, pse njerëzit duhet të vijnë, pse njerëzit duhet të kalojnë kohën në fshat”, tha kryebashkiaku i Tiranës.

Veliaj do “çlirojë” Kalanë e Petrelës: Nuk do të ketë më kafeneizim të aseteve publike

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, prezantoi sot administratorin e ri të Petrelës, Sokol Kupin.

Gjatë fjalës së tij, Veliaj theksoi rëndësinë e promovimit dhe zhvillimit të ideve kreative për zonën për të sjellë më shumë vëmendje në Petrelë si dhe paralajmëroi çlirimin e ambienteve të kalasë, prej kohësh tashmë të zëna nga bizneset private.

Në Petrelë do të fillojmë me lirimin e territorit të Kalasë. Nuk mund të kemi privatizim dhe kafeneizim të aseteve publike dhe monumenteve të kulturës. Kalaja e Petrelës është monument kulture dhe nuk mund të vazhdojë të jetë përjetësisht kafja e ish- kryetarit të Komunës”, tha Veliaj.

“Nuk shoh asnjë arsye se pse në Petrelë apo në fshatra të tjerë, ne do të rikthejmë traditat që kthehen në sebepe, pse njerëzit duhet të vijnë, pse njerëzit duhet të kalojnë kohën në fshat”, tha kryebashkiaku i Tiranës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010266065597534
array(1) { ["section"]=> string(89) "veliaj-do-cliroje-kalane-e-petreles-nuk-do-te-kete-me-kafeneizim-te-aseteve-publike-18197" }