Vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor, Pompeo: Nuk janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar

Publikuar tek: bota, më 23:50 19-11-2019 Vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor, Pompeo: Nuk janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, ka deklaruar se SHBA ka ndryshuar qëndrimin e saj për vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor.

Pompeo hodhi poshtë kështu mendimin juridik të Departamentit të Shtetit të vitit 1978 se vendbanimet civile në territoret e pushtuara palestineze janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Njoftimi është një nga lëvizjet më të fundit të administratës së Presidentit Trump që dobësojnë pretendimet palestineze për shtetësi.

Komuniteti ndërkombëtar përgjithësisht e konsideron ndërtimin e vendbanimeve izraelite në territoret e pushtuara Palestineze si të paligjshëm dhe në kundërshtim me nenin e Katërt të Konventës së Gjenevës që nuk lejon fuqinë pushtuese të transferojë popullsinë e vet në territorin që pushton. Izraeli pretendon se nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar sepse qytetarët izraelitë nuk janë transferuar në këto vendbanime.

Sekretari Pompeo tha se administratat amerikane kanë ndryshuar qëndrimin e tyre gjatë dekadave, dhe se administrata e Presidentit Trump tani po shkëputet nga qasja e administratës së ish-Pesidentit Obama.

‘Pas një studimi me kujdes të të gjitha anëve të debatit juridik, kjo administratë pajtohet me Presidentin Reagan. Krijimi i vendbanimeve civile izraelite në Bregun Perëndimor nuk është, në vetvete, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

E vërteta është se kurrë nuk do të ketë një zgjidhje gjyqësore për konfliktin, dhe argumentet se kush ka të drejtë në bazë të ligjit ndërkombëtar nuk do të sjellin paqe. Ky është një problem politik i ndërlikuar që mund të zgjidhet vetëm përmes negociatave mes Izraelitëve dhe palestinezëve.

Shtetet e Bashkuara mbeten thellësisht të përkushtuara për të ndihmuar në lehtësimin e bisedimeve të Palestinës , dhe unë do të bëj gjithçka mundem për të ndihmuar këtë kauzë’, ka thënë Pompeo.

Deri më tani, politika zyrtare e Shteteve të Bashkuara bazohej në një opinion juridik të lëshuar nga Departamenti i Shtetit në vitin 1978, i cili thoshte se ndërtimi i vendbanimeve izraelite në territoret palestineze ishte në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Sekretari Pompeo tha se konsiderimi i ndërtimit të vendbanimeve civile, si veprim në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare nuk ka avancuar kauzën e paqes.

Udhëheqësit palestinezë kanë refuzuar çdo ndërmjetësim amerikan pasi Presidenti Donald Trump njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Palestinezët duan që Jeruzalemi Lindor të jetë kryeqytet i shtetit të tyre të ardhshëm. Ata i shohin politikat e Presidentit Trump për Lindjen e Mesme si të njëanshme dhe në favor të Izraelit.

Bashkimi Evropian ndërkohë ka lëshuar një deklaratë, duke përsëritur se të gjitha vendbanimet në territoret e pushtuara palestineze, përfshirë Jeruzalemin Lindor, janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar dhe i bëri thirrje Izraelit që t’i japë fund të gjitha përpjekjeve për ndërtimin e vendbanimeve, në përputhje me detyrimet e tij si një fuqi pushtuese.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Revolta kundër çmimit të naftës, Irani dyshohet se ka vrarë 106 protestues (RAPORTI I AI)
Vrasja e gazetares së ‘Panama Papers’ në Maltë, arrestohet në jaht biznesmeni i njohur »
Article Logic
Execution time: 0.024057865142822
array(1) { ["section"]=> string(103) "vendbanimet-izraelite-ne-bregun-perendimor-pompeo-nuk-jane-ne-kundershtim-me-ligjin-nderkombetar-186498" }