Vendi nën 'pushtetin' e borës, mësoni gjendjen e rrugëve kryesore

Publikuar tek: aktualitet, më 09:37 10-01-2019 Vendi nën 'pushtetin' e borës, mësoni gjendjen e rrugëve kryesore

Ndërkohë që reshjet e borës vazhdojnë pothuajse në gjithë vendin, Autoriteti Rrugor Shqiptar ka dhënë informacion mbi gjendjen e akseve kryesore.

Në Rajonin Jugor, gjatë natës ka pasur reshje bore me intensitet të lartë. Që në orët e para të mëngjesit është punuar dhe vazhdon të punohet për pastrimin dhe shpërndarjen e kripës, por qarkullimi kryhet me zinxhir në akset e mëposhtëm:

- Në rrugët e Dardhës, Voskopojës, Dogana Gorricë etj. 
- Volare-Erind-Çajup
Pa zinxhir qarkullohet ne akset e tjera te këtij rajoni si :
- Dukat-Llogara, Muzinë-Syri i Kaltër.
-Tepelenë-Dorez-Qafë Dushk-Sevaster-Kalivac. 
- Tepelenë-Gjirokastër-Kakavijë.
- Segmenti fundor i rrugës Berat-Gllavë
Aksi kryesor Qafë Thanë - Pogradec-Korçë-Kapshticë qarkullohet pa zinxhir.
- Në Qarkun e Fierit qarkullimi rekomandohet me kujdes për shkak të lagështirës në rrugë. 

Në Rajonin Verior Shkodër: Gjatë natës ka pasur reshje bore me intensitet të lartë. Trashësia mesatarisht 50 cm. Akset janë pastruar dhe kriposur. Për shkak të vazhdimit të reshjeve dhe temperaturave të ulëta, akset qarkullohen me zinxhir. 
Kontraktorët kanë punuar dhe vazhdojnë të punojnë për pastrimin dhe shpërndarjen e kripës në segmentet rrugore të mëposhtëme:
Të gjitha akset e meposhtem rekomandohen të qarkullohen me zinxhir.
-Rruga Koplik-Bogë, Dedaj-Razëm 
- Qafë Mali-Fierzë
- Qafë Lac -Koman
-Ura Matit-Rrëshen, Shpal-Ura e Repsit 
- Ura Kukës-Krumë dhe Plepa - Kam
- Akset rrugore të Peshkopisë trashësia e dëborës rreth 60 cm
- Bajram Curri - Tropojë - Bucaj trashësia e dëborës rreth 70 cm 
- Në akset Peshkopi - Qafë Draje, Peshkopi-Ushtelence, Trebisht-Doganë
- Ura Cerenecit-Steblevë dhe Trebisht-Doganë

Në Rajonin Qendror Tiranë: Gjatë natës temperaturat kanë qenë të ulëta dhe ka pasur reshje bore. Është punuar nga kontraktorët për pastrimin dhe shpërndarjen e kripës. 
Të gjitha akset e mëposhtme qarkullohen me zinxhir. 
- Akset Dajtit 
- Kruje - Sarisalltik
- Lunik - Stebleve
Ne akset e tjera të këtij rajoni qarkullimi kryhet normalisht pa zinxhir.

Në orët e para të mëngjesit, për shkak të temperaturave të ulëta, rekomandohen përdoruesit e rrugës të bëjnë kujdes, të lëvizin me shpejtësi të reduktuar dhe të përdorin gomat e dimrit. 
Gjithashtu gjatë lëvizjes duhet të respektojnë sinjalistikën rrugore dhe të ndjekin udhëzimet e Policisë Rrugore.

 

 

49899237_673786099682669_8801119555578494976_n.jpg

50265757_673786089682670_7262659615861506048_n.jpg

49647101_673786213015991_8481816297926033408_n.jpg

 

 

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ylli PANGO shpërthen kundër Blendi FEVZIUT: Dirigjent i rrafshtë, personazh i librave të mia, mësues gjeografie ME SHKOP NE DORE (Akuzat për emisionin OPINION)
Llalla e pezulloi nga detyra, prokurorja në sitën e vettingut: Ka trashëguar pasuri nga i ati »
Article Logic
Execution time: 0.015111923217773
array(1) { ["section"]=> string(69) "vendi-nen-pushtetin-e-bores-mesoni-gjendjen-e-rrugeve-kryesore-148200" }