Vendi vakant në Gjykatën Kushtetuese, KED mblidhet të enjten për të shqyrtuar 3 kandidaturat e tjera

Publikuar tek: aktualitet, më 17:26 24-11-2020 Vendi vakant në Gjykatën Kushtetuese, KED mblidhet të enjten për të shqyrtuar 3 kandidaturat e tjera Foto arkive: Mbledhje ne KED

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi do të mblidhet ditën e enjte për të shqyrtuar 3 kandidatët e tjerë për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese.

Do të jenë kandidatët Aldona sylaj, Ardita Buna (Alsula) dhe Shaqir Hasanaj, të cilët do të verifikohen nga KED, me këtë të fundit që do të marrë vendimin nëse këta kandidatë do të lejohen të kndidojnë ose jo për vendin në “Kushtetuese”.

Gjatë zhvillimet të mbledhjeve të KED-së është vendosur që të marrë pjesë vetem nga një përfaqësues nga secili institucion.

Njoftimi i plotë:

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, thërret mbledhjen e tij të radhës ditën e enjte, datë 26.11.2020, ora 14.30, me këtë rend dite:

1. Shqyrtimi i gjetjeve në procedurën e verifikimit për kandidatëtpër vendin vakant, vakancë e parakohshme në Gjykatën Kushtetuese, e shpallur nga Presidenti i Republikës në datën07.02.2018 dhe rishpallur në datat 27.09.2019 dhe 24.09.2020:

- Aldona Sylaj.

- Ardita Buna (Alsula).

- Shaqir Hasanaj.

2. Shqyrtimi i gjetjeve në procedurën e verifikimit për kandidatëtpër vendin vakant, vakancë e parakohshme në Gjykatën Kushtetuese, e shpallur nga Kuvendi i Shqipërisë në datën28.08.2018 dhe rishpallur në datat 21.08.2019 dhe 24.09.2020:

- Ardita Buna (Alsula).

3. Vendimmarrja lidhur me lejimin/ndalimin e kandidimit të kandidatëve të mësipërm.

Në kuadër të masave shtesë të për të parandaluar përhapjen e COVID-19, të miratuara nga Komiteti Teknik i Ekspertëve në mbledhjen e datës 17.11.2020, sipas të cilave ndalohen grumbullimet me më shumë se 10 persona në vende të hapura dhe të mbyllura, nga të ftuarit është kërkuar që, për të siguruar respektimin e këtyre masave, gjatë zhvillimet të mbledhjeve të KED-së të marrë pjesë vetem nga një përfaqësues nga secili institucion.


Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Preket nga koronavirusi deputeti Fatmir Xhafaj, ka një mesazh për të gjithë ata që luftojnë për pushtet
'Në korrik 1990 hyri në ambasadën gjermane', ndërron jetë miku i Presidentit Ilir Meta: Mbeti jetim kur ishte adoleshent... »
Article Logic
Execution time: 0.012434005737305
array(1) { ["section"]=> string(106) "vendi-vakant-ne-gjykaten-kushtetuese-ked-mblidhet-te-enjten-per-te-shqyrtuar-3-kandidaturat-e-tjera-228968" }