Vendimi i Gjykatës Kushtetuese në Kosovë, reagon Thaçi: Të mos humbet kohë për formimin e qeverisë së re

Publikuar tek: rajon, më 22:55 28-05-2020 Vendimi i Gjykatës Kushtetuese në Kosovë, reagon Thaçi: Të mos humbet kohë për formimin e qeverisë së re

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që i jep të drejtë atij për mandatimin e Avdullah Hotit nga LDK-ja për të formuar qeverinë e re.

Thaçi bën thirrje të zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese dhe thotë se tashmë Kosova nuk ka kohë për të humbur në formimin e qeverisë së re.

Vetëvendosje ishte e vetmja forcë politike në Kosovë që insistoi se vendi nuk duhet të shkojë në zgjedhje dhe kërkoi nga GJK të vlerësojë dekretin e Thaçit.

Deklarata e Thaçit:

E mirëpres vendimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me vlerësimin e kushtetutshmërisë së dekretit tim për mandatimin e z. Hoti, kandidat për kryeministër. Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarr ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën e Kosovës dhe më vjen mirë që këtë e konfirmoi edhe Gjykata Kushtetuese.

Partitë politike dhe të gjitha institucionet duhet të tregojnë pjekuri politike, respekt dhe përkushtim për rendin, ligjin dhe institucionet e Republikës së Kosovës. Ato duhet t’i respektojnë, pranojnë dhe zbatojnë vendimet e autoritetit përfundimtar për interpretimin e Kushtetutës dhe përputhshmërisë së ligjeve e akteve të tjera me Kushtetutën.

Kosovën e presin shumë sfida përpara, prandaj tash nuk duhet të humbet më kohë për formimin e Qeverisë së re, me legjitimitet të plotë nga Kuvendi i Kosovës. HTH

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0089747905731201
array(1) { ["section"]=> string(109) "vendimi-i-gjykates-kushtetuese-ne-kosove-reagon-thaci-te-mos-humbet-kohe-per-formimin-e-qeverise-se-re-208213" }