Vendimi i Presidentit të SHBA, Trump: Do të lënë detyrën pas 20 janarit ambasadorët politikë

Publikuar tek: bota, më 11:40 06-01-2017 Vendimi i Presidentit të SHBA, Trump: Do të lënë detyrën pas 20 janarit ambasadorët politikë

Me një veprim të pazakontë, presidenti i zgjedhur Donald Trump ka vendosur të mos lejojë të qëndrojnë në detyrë ambasadorët që janë vendosur politikisht nga Presidenti Barack Obama pas marrjes së detyrës nga ana e presidentit të ri, konfirmoi të enjten një burim afër presidentit të zgjedhur.

Ky vendim ka shkaktuar shumë paqartësi rreth trupit diplomatik me të cilin SHBA prezantohet në botë, edhe në vende si Britania, Arabia Saudite apo Japonia të cilët duhet të mendojnë për veprimet e mëtejshme raportojnë mediat në Amerikë.

Lajmi për këtë vendim të skuadrës së Trump fillimisht u raportua nga Neë York Times. Stafi I presidentit të zgjedhur, nuk dha asnjë koment për këtë lajm. “Disa ambasadorë kanë menduar se do të qëndrojnë, kështu janë disi të paqartë” tha një burim nga Departamenti i Shtetit.

“Por ka nga ata që kanë dhënë dorëheqjen që tani”. Nuk dihet sesi do të afektojë një vendim i tillë i presidentit të ri të SHBA mbi Shqipërinë, ku në detyrë është ambasadori Donald Lu.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012929916381836
array(1) { ["section"]=> string(96) "vendimi-i-presidentit-te-shba-trump-do-te-lene-detyren-pas-20-janarit-ambasadoret-politike-64732" }