Vendimi i qeverisë, hiqen vizat për këtë vend, pritet zhvillim i turizmit

Publikuar tek: aktualitet, më 14:43 08-04-2018 Vendimi i qeverisë, hiqen vizat për këtë vend, pritet zhvillim i turizmit Foto ilustruese

Qeveria shqiptare përmes një vendimi të miratuar nga Këshilli ministrave  njoftoi heqjen e vizave për shtetasit kinezë për periudhën 1 prill deri në 31 tetor 2018.

 Vendimi është mirëpritur nga ambasadorja kineze në Shqipëri Jiang Yue, e cila është shprehur se kjo do të sjellë progres në shkëmbimet njerëzore mes 2 vendeve. Për qeverinë shqiptare, por edhe për ambasadoren kineze, heqja e vizave do të shtojë numrin e turistëve në Shqipëri, të cilët tanimë kanë një arsye më shumë për t’ju drejtuar Shqipërisë direkt nga Kina.

Kina është burimi i parë në botë për turistë jashtë kufijve nga ku vetëm në vitin 2017 ishin 130 milion turistë në botë dhe konsumi i tyre kap vlerën e 110 miliard dollarëve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Meta uron Pashkët: Nuk ka gjë më të rëndësishme në botë se sa dashuria për jetën
Humbi kontrollin e motorrit, aksidentohet rëndë 29 vjeçari shqiptar »
Article Logic
Execution time: 0.011496067047119
array(1) { ["section"]=> string(78) "vendimi-i-qeverise-hiqen-vizat-per-kete-vend-pritet-zhvillim-i-turizmit-116147" }