Vendimi i SHBA për Jeruzalemin: 128 shtete votojnë pro rezolutës së OKB, zbardhet vota e Shqipërisë

Publikuar tek: bota, më 18:31 21-12-2017 Vendimi i SHBA për Jeruzalemin: 128 shtete votojnë pro rezolutës së OKB, zbardhet vota e Shqipërisë

Është miratuar me 129 vota pro rezoluta e Kombeve të Bashkuara që dënon vendimin e SHBA-ve për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit.

9 shtete kanë votuar kundër dhe 35 kanë abstenuar. Shqipëria i është bashkuar 128 shteteve që kanë votuar kundër SHBA-ve dhe në favor të Rezolutës së OKB-së, raporton Newsbomb.al. Rezoluta e shpall vendimin e Trump të pavlefshëm.

Donald Trump kërcënoi dje se do të ndërpresë fondet për të gjitha ato shtete që mbështesin Rezolutën e OKB-së. Ndërsa ambasadorja e SHBA-së në OKB, Nikki Haley, tha se do të mbajë shënim emrat e shteteve që votojnë pro rezolutës.

 wfwegwegehernh.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Surprizon Ambasadorja e rëndësishme e SHBA, ja premtimi i bujshëm për shqiptarët në OKB
Trump merr fitoren e parë, miratohet ligji për reformimin e sistemit të taksave »
Article Logic
Execution time: 0.01181697845459
array(1) { ["section"]=> string(104) "vendimi-i-shba-per-jeruzalemin-128-shtete-votojne-pro-rezolutes-se-okb-zbardhet-vota-e-shqiperise-103914" }