Vendimi i Trump për Jeruzalemin, presidenti Palestinës paralajmëron luftë pa mbarim

Publikuar tek: bota, më 22:04 06-12-2017 Vendimi i Trump për Jeruzalemin, presidenti Palestinës paralajmëron luftë pa mbarim

Vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit ka sjellë reagime të shumta në të gjithë botën.

Por reagimin më të ashpër e ka bërë presidenti i Palestinës, Mahmoud Abbas.

Ai tha se ky vendim i trump do të nxisë aktivitetin e organizatave ekstramiste islamike që veprojnë në lindjen e mesme.

 “Këto procedura gjithashtu ndihmojnë në organizatat ekstremiste që të bëjnë një luftë fetare që do të dëmtonte të gjithë rajonin, i cili po kalon nëpër momente kritike dhe do të na çonte në luftëra që nuk do të përfundojnë kurrë, të cilat ne i kemi paralajmëruar dhe që gjithmonë i kemi kundërshtuar”,- tha Abbas. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0081439018249512
array(1) { ["section"]=> string(89) "vendimi-i-trump-per-jeruzalemin-presidenti-palestines-paralajmeron-lufte-pa-mbarim-102221" }