Vendimi për çmimin 'Nobel', Thaçi: Solli dhimbje të madhe te viktimat e panumërta

Publikuar tek: rajon, më 21:37 10-10-2019 Vendimi për çmimin 'Nobel', Thaçi: Solli dhimbje të madhe te viktimat e panumërta

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas dhënies së çmimit Nobel në Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke.

Përmes një statusi në 'Twitter', Thaçi kthehet pas në kohë dhe kujton vitin 1990, kur e dinin se e keqja në Europë duhet të nadlte.

Thaçi shprehet se Gjenocidi në Bosnje dhe Kosovë kishte një kryers dhe ky çmim ka sjell dhimbje tek viktimat e panumërta të gjenocidit serb.

“Më kujtohet në vitin 1990, Vaclav Havel, Susan Sontag dhe shumë të tjerë e dinin se e keqja në Evropë duhet të ndalet. Gjenocidi në Bosnje dhe Kosovë kishte një kryers. #Handke vendosi të mbështesë dhe mbrojë kryersin. Vendimi i #NobelPrize solli dhimbje të madhe tek viktimat e panumërta”, shkruan presidenti i Kosovës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.17804598808289
array(1) { ["section"]=> string(84) "vendimi-per-cmimin-nobel-thaci-solli-dhimbje-te-madhe-te-viktimat-e-panumerta-181574" }