Vendos të largohet nga ISIS, 16-vjeçarja humb jetën nga sulmet ajrore

Publikuar tek: bota, më 10:17 12-08-2016 Vendos të largohet nga ISIS, 16-vjeçarja humb jetën nga sulmet ajrore

Një nxënëse që u largua nga Britania vitin e kaluar për t'iu bashkuar Shtetit Islamik ISIS besohet të jenë vrarë në një sulm ajror në Siri.

Bëhtet fjalë për Kadiza Sultana,e cila u largua nga shtëpia e saj në  Londër në Bethnal Green gjatë pushimeve në shkurt 2015.

Motra e saj Halima Khanom tha se "Ne e prisnim këtë në njëfarë mënyre,  të paktën tani e dimë se ajo është në një vend më të mirë".

"The Guardian" shkruan se 16-vjeçarja braktisi familjen për tu martuar me një xhihadist në Siri dhe humbi jetën ndërkohë që kishte vendosur të braktiste ISIS-in dhe të kthehej në Britani.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024999141693115
array(1) { ["section"]=> string(74) "vendos-te-largohet-nga-isis-16-vjecarja-humb-jeten-nga-sulmet-ajrore-49516" }