Vendosja e shtatores së Skënderbeut në Prizren, politikanët kosovarë: Tallje dhe përdhosje me figurën e heroit tonë, të rimodelohet

Publikuar tek: rajon, më 13:49 01-12-2020 Vendosja e shtatores së Skënderbeut në Prizren, politikanët kosovarë: Tallje dhe përdhosje me figurën e heroit tonë, të rimodelohet Shtatorja e Skenderbeut ne Prizren

Zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës kërkojnë që shtatorja e Skënderbeut, e vendosur për festat e Nëntorit në Komunën e Prizrenit, të rimodelohet dhe të zhvendoset. Nënkryetari i PDK Shaqir Totaj dhe deputetja Eliza Hoxha kanë mbajtur sot një konferencë dhe kanë kritikuar Komunën e Prizrenit.

Totaj ka thënë se duke filluar nga vlera artistike e shtatores e deri te vendndodhja ku komuna ka vendosur shtatoren e Skënderbeut, janë jo të denja për heroin tonë kombëtar.

“Keqqeverisja perveç pothuajse të gjitha fushave tjera ku ka dështuar, shkon aq larg sa që tallet edhe me vet figurën e Skenderbeut e rrejedhimisht edhe me historinë e ndritshme kombëtare simbol i të cilës është vet Gjergj Kastrioti”, ka shtuar ai.

Totaj ka bërë të ditur se PDK në Prizren do të filloj me mbledhjen e nënshkrimeve për një seancë te jashtëzakonshme të Asamblesë Komunale ku do të kërkohet rimodelim i shtatores se Skenderbeut dhe ndryshimin e vendndodhjes, sepse figura e tij meriton vend më të mirë.

Ndërkohë, deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha, ka thënë se shtatorja e vendosur në Prizren është fyerje për vetë figurën e Skënderbeut dhe qytetin.

“Arti është diçka që përjetohet nga të gjithë dhe qytetarët nuk janë naiv sa pushteti komunal i Vetëvendosjes mund t’i cilësoj. Përmendorja e Skenderbeut e shpalosur para nesh është fyrje për vet ‘figurën e Skenderbeut por edhe për Prizrenin”, është shprehur Hoxha.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Horror në Greqi/ Nuk i dha 200 euro, 20-vjeçari shqiptar vret pronarin e hotelit dhe më pas i djeg trupin me vodka (DETAJE)
Detaje të reja nga ngjarja HORROR në Greqi, pasi vrau pronarin, 20-vjeçari shqiptar doli për KAFE (Deklarata në polici) »
Article Logic
Execution time: 0.010019063949585
array(1) { ["section"]=> string(135) "vendosja-e-shtatores-se-skenderbeut-ne-prizren-politikanet-kosovare-tallje-dhe-perdhosje-me-figuren-e-heroit-tone-te-rimodelohet-229776" }