Venezuela po shkon drejt kaosit, OKB konstaton shkelje të të drejtave të njeriut

Publikuar tek: bota, më 22:41 08-08-2017 Venezuela po shkon drejt kaosit, OKB konstaton shkelje të të drejtave të njeriut

Situata në Venezuele duket sikur çdo ditë poë del jashtë kontrolli, Kombet e Bashkuara kritikuan ashpër përdorimin e gjerë dhe sistematik të forcës ndaj protestuesve në Venezuelë.

Për sitautën e krijuar në raportin e saj OKB fajson forcat e sigurisë duke i bërë fajtorë për vdekjen e të paktën 73 protestuesve. Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut, përshkruan një panoramë shqetësuese dhune në Venezuelë prej disa muajsh, të cilat kanë filluar me arrestimesh arbitrare të demonstruesve dhe tani po kalojnë edhe në vrasje.

Prej disa muajsh, Venezuela është përfshirë nga protesta masive dhe të dhunëshme kundër presidentit Nicolas Maduro, i cili ka zgjedhur dhunën për të mbajtur pushtetin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bruksel, policia bllokon makinën e mbushur me eksploziv
Ndërron jetë këngëtari Glen Campbell »
Article Logic
Execution time: 0.0092320442199707
array(1) { ["section"]=> string(85) "venezuela-po-shkon-drejt-kaosit-okb-konstaton-shkelje-te-te-drejtave-te-njeriut-88600" }