Vepra e dy artistëve shqiptarë prezantohet në galerinë e njohur të Londrës

Publikuar tek: kulture-art, më 14:08 17-01-2015 Vepra e dy artistëve shqiptarë prezantohet në galerinë e njohur të Londrës

Kryeministri Edi Rama së bashku me dy artistët Adrian Paci dhe Edi Hila kanë marrë pjesë në çeljen e ekspozitës shqiptare në galerinë e universitetit të njohur të arkitekturës në Londër “Architectural Association School of Architecture” (AA).

Ekspozita e quajtur “Monumetet potenciale të parealizuara të së ardhmes” është një punë e dy artistëve shqiptarë e prezantuar gjithashtu edhe vitin e kaluar në Bienalen e Venecias gjatë ekspozitës ndërkombëtare të arkitekturës.

Dy artistët prezantojnë në punën e tyre mënyrën se si modernizmi mund të përshtatet nëpërmjet refleksionit me dinamikat sociale dhe kulturore

Duke u fokusuar në ndërtesa si dhe në proceset e ndërtimit dhe elementeve të papërfunduar arkitektonik, aritstët shmangin pikpamjen tradicionale të arkitekturës. Në pikpamjen e krijuar nga fragmente dhe plane të papërfunduara, paraqitet një koncept i ri si një vlerë që duhet ruajtur. Kjo ekspozitë sugjeron një drejtim tjetër për veprimet ariktekturore.

Në pikturat e Edi Hilës, paraqitet një model konceptual për transformimin e gjurmëve të modernitetit brenda monumeteve potenciale.

Vepra e Adrian Paci përbëhet nga dy element: një video projeksion brenda galerisë së AA dhe një kolonë e shtrirë horizontalisht jashtë galerisë në sheshin “Bedford”. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021054029464722
array(1) { ["section"]=> string(78) "vepra-e-dy-artisteve-shqiptare-prezantohet-ne-galerine-e-njohur-te-londres-792" }