Vetëm 1 muaj më parë ishte në Tiranë, vdes artisti i madh në Itali

Publikuar tek: bota, më 21:36 16-01-2018 Vetëm 1 muaj më parë ishte në Tiranë, vdes artisti i madh në Itali

Ka ndërruar jetë në moshën 63-vjeçare Giampalo Talani, piktori dhe shkrimtari italian me famë botërore. 

Piktori i famshëm gjeti vdekjen në një spital në Pisa në Itali, në të cilin qëndronte i shtruar prej dy javësh. Por vetëm një muaj më parë, piktori vizitoi Tiranën duke i dhënë qytetit pak jetë artistike nëpërmjet artit të tij.   

Në Muzeun Kombëtar u mblodhën dashamirës të artit, ndër ta dhe kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, për të shijuar pikturat dhe skulpturat e artistit Giampaolo Talani, në një ekspozitë që u hap në 16 dhjetor, dhe përfundoi në 6 janar.

Talani ka qënë i vetmi artist italian që në qershor të vitit 2009 u ftua në Berlin për hapjen e festimeve të përvjetorit të njëzetë të rënies së murit, me punën Die Mauer - Çadrat e lirisë.

Sakaq, mediat italiane e cilësojnë si humbjen më të madhe që arti ka përjetuar, duke u shprehur se ka lënë një mungesë të pabesueshme të humanitetit, entuziazmit dhe maestrisë.

LEXO EDHE: "JAM PORTIERI”, BATUTA PIKANTE E VELIAJT ME PIKTORIN ITALIAN ME FAMË BOTËRORE (BRENDA EKSPOZITËS UNIKE NË TIRANË)

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014001131057739
array(1) { ["section"]=> string(72) "vetem-1-muaj-me-pare-ishte-ne-tirane-vdes-artisti-i-madh-ne-itali-106815" }