Vetëm 12 orë për t’u përgatitur ndaj super stuhisë diellore

Publikuar tek: bota, më 16:51 30-07-2015 Vetëm 12 orë për t’u përgatitur ndaj super stuhisë diellore

Trenat do të ndërpriten, energjia do të shkëputet ndërsa satelitët nuk do të funksionojnë duke shkaktuar një kaos total në mbarë botën - ky është skenari i një super stuhie diellore që mund të godasë Tokën dhe për të cilën ekspertët mendojnë se kemi vetëm 12 orë të përgatitemi.

Dy departamente të rëndësishme amerikane, ai i Biznesit dhe i Inovacionit kanë parashikuar në një dokument të ri strategjinë për t’u mbrojtur nga moti i hapësirës duke nënvizuar edhe faktn se stuhitë diellore mund të shkaktojnë një sërë problemesh që do të sjellin jë kaos të vërtetë në tokë.

Raporti thotë se ka tre gjëra që qeveria amerikane duhe të bëjë: Përmirësimin e alarmeve dhe paralajmërimeve, rinovimi i infrastrukturës së komunikimit me plane rezervë dhe një plan që shqyrton masat e mara pas efekteve. Ndërsa për popullin, këshilla e qeverisë amerikane është që të përgatitet njësoj si për çdo fatkeqsi tjetër natyrore, tërmet, vullkan apo tajfun.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01946496963501
array(1) { ["section"]=> string(65) "vetem-12-ore-per-t-u-pergatitur-ndaj-super-stuhise-diellore-17334" }