Vetëm një muaj larg, makina e parë fluturuese pritet të bëhet realitet

Publikuar tek: bota, më 21:57 05-05-2019 Vetëm një muaj larg, makina e parë fluturuese pritet të bëhet realitet

Kush është gati për një garë me makina të vërteta fluturuese?

Makina e parë fluturuese pritet që të bëhet realitete dhe të nxirret në treg nga kompania e Volvo në qershor dhe që tani ka tërhequr vëmendjen e mijëra shoferëve në botë.

Sipas agjensisë kineze Xhinhua, makina fluturuese do ketë një shpejtësi maksimale prej 160 klm/h dhe do përdor bateri elektrike dhe jo naftë. Koha e jetesës së baterisë thuhet se do jetë për 640 klm kështu që do të mund ta bëjë të gjithë Shqipërinë me një bateri.

Pamjet e para të makinës na bënë që të presim me padurim inagurimin e parë dhe koston që do të ketë në treg.

59551177_319405602068550_181615178897424384_n.jpg59441793_458676564674723_6469562057472606208_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011645078659058
array(1) { ["section"]=> string(76) "vetem-nje-muaj-larg-makina-e-pare-fluturuese-pritet-te-behet-realitet-163093" }