Vetëm një muaj në detyrë, kryeministri i Libanit jep dorëheqjen

Publikuar tek: bota, më 15:49 26-09-2020 Vetëm një muaj në detyrë, kryeministri i Libanit jep dorëheqjen

Kryeministri i emëruar i Libanit, Mustapha Adib, dha dorëheqjen ditën e sotme në mes të një ‘ngërçi’ politik mbi formimin e qeverisë.

Kjo i ka dhënë një goditje përpjekjeve të  presidentit Francez Emmanuel Macron për të stabiluzuar situatën në Liban.

Lajmin është bërë me dije një muaj pasi Adib u emërua si kryeministër i Libanit, nuk diht arsyeja pse ka dhënë dorëheqjen.

Presidenti francez iu ka bërë presion politikanëve libanezë për të formuar një kabinet qeveritar nga specialistë të pavarur që mund të punojnë në miratimin e reformave urgjente për të nxjerrë Libanin nga një krizë ekonomike dhe financiare e përkeqësuar edhe më tej nga shpërthimi i 4 gushtit në portin e Bejrutit, ku u vranë 200 persona dhe u plagosën me mijëra të tjerë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010241985321045
array(1) { ["section"]=> string(69) "vetem-nje-muaj-ne-detyre-kryeministri-i-libanit-jep-doreheqjen-221758" }