Vetëvendosje ankohet për mos numërim të fletëvotimeve nga diaspora

Publikuar tek: rajon, më 15:28 17-10-2019 Vetëvendosje ankohet për mos numërim të fletëvotimeve nga diaspora

Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), për mosnumërimin e 4 mijë e 639 zarfeve me fletëvotime të ardhura nga diaspora.

 Në njoftimin për media, VV ka theksuar se presin që PZAP të marrë vendim brenda afateve ligjore dhe të urdhëroj KQZ-në, shërbimin për votimin jashtë vendit, që pa vonesë të procedojë për numërim të gjitha fletëvotimet e ardhura nga mërgata jonë.

Njoftimi i plotë:

Sot, Lëvizja VETËVENDOSJE! ushtroi ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa lidhur me mosnumërimin në Qendrën e Numërimit të Rezultateve të 4639 të dërgesave postare me fletëvotime të ardhura nga mërgata.

Mbrëmë u numëruan 13 491 fletëvotime të votuesve nga mërgata. Presim që PZAP, të marrë vendim brenda afateve ligjore dhe të urdhëroj KQZ-në, shërbimin për votimin jashtë vendit, që pa vonesë të procedojë për numërim të gjitha fletëvotimet e ardhura nga mërgata jonë.

Arsyetimet procedurale që artificialisht po i mbivendosen vullnetit të lirë të zgjedhësve nga mërgata e cenojnë demokracinë. Andaj ato fletëvotime duhet të numërohen.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026190996170044
array(1) { ["section"]=> string(73) "vetevendosje-ankohet-per-mos-numerim-te-fletevotimeve-nga-diaspora-182459" }