Vettingu për Kryetaren e Gjykatës së Apelit të Korçës, KPA lë në fuqi vendimin për shkarkimin e Entela Priftit

Publikuar tek: aktualitet, më 22:56 02-12-2019 Vettingu për Kryetaren e Gjykatës së Apelit të Korçës, KPA lë në fuqi vendimin për shkarkimin e Entela Priftit Kryetarja e Gjukatës së Apelit të Korçës, Entela Priftit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPA), ka lënë në fuqi vendimin për shkarkimin e Kryetares së Gjykatës së Apelit të Korçës, Entela Priftit.

Kujtojmë se Komisioni i Pavarur i Kualifikimit me trupin gjykuese që përbëhej nga Firdes Shuli, Roland Ilia dhe Etleda Çiftja shkarkuan më 10 tetor Kryetaren e Gjykatës së Apelit të Korçës për shkak se kjo e fundit nuk ishte deklaruar ssaktë pasurinë e saj.

Sipas KPK-së deklarimi i pasurisë së Priftit nuk është i saktë dhe ka fshehje të saj. Prifti rezulton një nga gjykatëset më të pasura në Shqipëri.

Nga hetimi rezultoi se gjyqtarja ka burime jo të ligjshme të pasurisë. KPK bëri me dije se të ardhurat nga shitja e dy automjeteve nuk pasqyrojnë realitetin pasi janë shitur disa herë më shtrenjtë sesa janë blerë.

Prifti, gjatë kohës që ka qenë gjyqtare ka qenë edhe anëtare e  Shoqatës ‘Korçarja’ që është në kundërshtim me ligjin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098598003387451
array(1) { ["section"]=> string(116) "vettingu-per-kryetaren-e-gjykates-se-apelit-te-korces-kpa-le-ne-fuqi-vendimin-per-shkarkimin-e-entela-priftit-188174" }