Video që të rikthen në memorie historinë tragjike të shqiptarëve

Publikuar tek: aktualitet, më 21:49 02-09-2015

Një video e publikuar nga mediat ndërkombëtare, ku me mijëra refugjatë zbarkojnë me anije në portet greke, të rikthen në memorie emigrimet masive të shqiptarëve pas vitit 1990.

Video e parë tregon momentin kur me mijëra emigrantë të larguar nga ishulli grek i Lesbos mbërrijnë në portin e Piraeus në Athinë. Pamjet janë të ngjashme me ato të shqiptarëve që zbarkonin në portet italiane në kërkim të një jetë më të mirë.

Shumë tragjedi si këto që po ndodhin sot në Mesdhe ka ndodhur gjithashtu me shqiptarët, ku për një pjesë udhëtimi drejt Italisë nëpërmjet Jonit dhe Adriatikut ka qenë udhëtimi i fundit në jetën e tyre.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ankohen qytetarët për Veliajn, pasi u bën pis shkallët e pallatit: Bëhu shembulli i parë i të mosberit pis
Publikohen fituesit e universiteteve, ja kodet dhe shkolla e fituar për çdo maturant »
Article Logic
Execution time: 0.013123035430908
array(1) { ["section"]=> string(70) "video-qe-te-rikthen-ne-memorie-historine-tragjike-te-shqiptareve-19817" }