Violinçelisti Bledar Zajmi dhe pianistja Etrita Ibrahimi koncert me "Beethoven" në Shkup

Publikuar tek: kulture-art, më 10:08 20-03-2015 Violinçelisti Bledar Zajmi dhe pianistja Etrita Ibrahimi koncert me Bledar Zajmi dhe Etrita Ibrahimi

Violonçelisti shqiptar Bledar Zajmi dhe pianistja Etrita Ibrahimi nga Tirana do të mbajë një recital në Qendrën e Informacionit Kulturor në Shkup sonte në orën 20:00. Programi përmban vepra nga Beethoven, Janachek, Drozhak, Sokoli, Grieg dhe Martinu.

Bledar Zajmi, jeton dhe punon në Republikën Çeke, diplomuar në Pragë, dhe aktualisht është solist në orkestrën e operas në Teatrin Kombëtar në Pragë. Ai ka luajtur në shumë vende të botës dhe ka fituar shumë çmime.

Etrita Ibrahimi lindi në Tiranë në një familje të artistësh, ka marrë pjesë në koncerte të shumta dhe është fituese e shumë çmimeve. Ajo u diplomua në 1994 "cum laude" në  "Giuseppe Verdi" në Torino. Ajo ishte një pianiste e shkëlqyer në  "Giuseppe Verdi" në Torino dhe presidente e "Associazione Suzuki Vercelli" . Aktualisht Ibrahimi është  drejtoreshë artistike  e Festivalit Ndërkombëtar "Pianodrom" dhe pianiste në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.036613941192627
array(1) { ["section"]=> string(91) "violincelisti-bledar-zajmi-dhe-pianistja-etrita-ibrahimi-koncert-me-beethoven-ne-shkup-6422" }