'Virusi provokacija' zë FIFA-n, heton 'shqiponjën' e Xhakës dhe Shaqirit

Publikuar tek: sport, më 12:13 24-06-2018 'Virusi provokacija' zë FIFA-n, heton 'shqiponjën' e Xhakës dhe Shaqirit Xhaka dhe Shaqiri

Fitorja e Zvicrës për shqiptarët ishte një ndjenjë shpagimi ndaj historisë së kalurar.

Por cuditërisht qeveria e futbollit botëror FIFA i është përgjigjur kërkesës së Federatës Serbe të Futbollit për  të penalizuar dy futbollistët me origjinë shqiptare Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri për festimin e golave me duart të kryqëzuara që formonin krahët e shqiponjës, simbol i shqiptarizmit.

FIFA ende nuk  e ka thënë fjalën e saj të fundit, por sipas procedurës disiplinore dy yjet e Zvicrës mund të humbasin 2 takime pasardhëse atë ndaj Meksikës dhe ndeshjen e mundshme të 1/16. Por sipas studimit të situatës, nuk ka asnjë rrezik për penalizim të dyshes shqiptare pasi flamuri i Shqipërisë dhe i Kosovës në takat e Shaqirit janë simbole të vendeve antërare të njohura të FIFA-s.

Ndërkohë paralelisht ka nisur dhe një hetim për shqetësimet dhe problemet që sollë në stadiumin e Kalinigradit tifozët serbë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.041791200637817
array(1) { ["section"]=> string(74) "virusi-provokacija-ze-fifa-n-heton-shqiponjen-e-xhakes-dhe-shaqirit-125556" }