Viti i Ri 1944, zbulohet menuja e rrallë e Hotel Dajtit, si festuan komunistët (FOTOT PIKANTE)

Publikuar tek: dossier, më 15:50 23-12-2017 Viti i Ri 1944, zbulohet menuja e rrallë e Hotel Dajtit, si festuan komunistët (FOTOT PIKANTE)

Nga Erald Kapri për newsbomb.al

 

Hotel Dajti në Tiranë sot është një godinë e vdekur, por dikur ky hotel shkëlqente në luks dhe komoditet që ndoshta asnjë hotel nuk e ka arritur ende në Shqipëri. Flasim për vitet 30 dhe 40, kur Hotel Dajti ishte vendi i vetëm që ofronte një shërbim unikal dhe të pakrahasueshëm. Gjatë viteve të ashpra të luftës, Hotel Dajti qendroi i hapur dhe i paprekur. Me hyrjen e komunistëve në Tiranë, Hotel Dajti u kthye në rezidencë, zyrë dhe ambjent pritjesh për Enver Hoxhën. Dalngadalë, ky hotel i magjishëm në Tiranë e humbi shkëlqimin nën komunizëm.

Në vitin 1944, kur komunistët kishin 1 muaj në pushtet, aleatët britanikë organizuan një darkë festive për Vitin e ri në Hotel Dajti. Ftesa e britanikëve për udhëheqjen politike dhe ushtarake komuniste ka mbijetuar deri më sot. Brenda saj është menuja e darkës festive, e shkruar në frëngjisht me një larshmëri gatimesh, edhe pse vendi ndodhej në një varfëri të skajshme dhe i sapodalë nga lufta.

Pjesë e menusë janë gatime që ndoshta sot nuk shijohen më në restorantet e Tiranës si troftë e zier nga liqeni i Ohrit me salcë majoneze, rosto viçi gatuar sipas manyrës angleze, pulë e pjekur Kavaje, eskallopë etj, dhe sigurisht pa munguar ëmbëlsirat, vera e mirë, konjaku, xhini apo uiski.

Fotot e darkës tregojnë për një shërbim aristokratësh, të një Shqipërie që humbi gjatë diktaturës.

Në festën e britanikëve Enver Hoxha nuk mori pjesë por të gjithë ministrat e tij po, bashkë me udhëheqësit e tjerë komunistë. Kjo do të ishte darka e fundit mes  komunistëve shqiptarë dhe aleatëve perëndimorë si britanikët dhe amerikanët. Shumë shpejt ata u larguan nga vendi.

Fotografitë;

1-Ftesa e misionit Britanik në Tiranë për festën e Vitit të Ri, 1 Janar 1945

1.JPG

2-Menuja e darkës festive në Hotel Dajti për udhëheqjen politike dhe ushtarake të sapo dalë nga lufta

2.JPG

3-Mehmet Shehu duke shijuar verë në praninën e kreut të misionit Britanik Alan Palmet, oficerit amerikan Frank dhe Ymer Dishnicës

3.JPG

4-Dali Ndreu në një tavolinë me Olga Plumbin

4_copy.JPG

5-Oficërët e misionit amerikan në Tiranë gjatë darkës festive

5.JPG

6-Hysni Kapo dhe Hulusi Spahiu gjatë darkës festive

7_copy.jpg

7-Kamarierët e Hotel Dajtit duke shërbyer darkën

6_copy_copy.jpg

8-Majori britanik Oliver, majori sovjetik Ivanov dhe oficeri amerika Frank duke festuar së bashku 

8.jpg

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.010054111480713
array(1) { ["section"]=> string(97) "viti-i-ri-1944-zbulohet-menuja-e-rralle-e-hotel-dajtit-si-festuan-komunistet-fotot-pikante-104132" }