Viti i ri shkollor, Jozefina Topalli përtej urimit ka një kërkesë të veçantë për mësuesit

Publikuar tek: politike, më 09:22 11-09-2017 Viti i ri shkollor, Jozefina Topalli përtej urimit ka një kërkesë të veçantë për mësuesit

Dita e sotme është e mbushur plot me urime për të gjithë nxënënsit që do të ulen në bankat e shkollës dhe për të gjithë mësuesit që do t'i mësojnë.

Politika si gjithmonë shumë aktive i ka dërguar mesazhet e saj përshëndetëse, por mesazhi i ish-kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli ka qenë shumë i veçantë.

Topalli ka preferuar që në vend të një mesazhi të shkurtër urimi, i cili është bërë tashmë një klishe, ka publikuar letrën e ish-presidentit të Amerikës, Abraham Lincoln drejtuar mësuesit të djalit të tij.

Në letër, mësuesit i kërkohet me mirësjellje që të tregoj kujdes dhe durim dhe përtej mësimeve, së pari t’i mësoj nxënësve që të jetë një njeri i mire, i sjellshëm  dhe i drejtë, një mesazh domethënës ky për brezin e ri.

Mesazhi i plotë i Jozefina Topallit:

Urime femijeve ne diten e pare te shkolles!

Abraham Lincoln, leter drejtuar mesuesit te djalit te tij.

Mësues i nderuar,

Djali im sot e fillon shkollën. Pas pak, gjithçka do të jetë për të e çuditshme dhe e re, prandaj do të doja ta trajtonit butësisht. Është një aventurë që ai do ta marrë me vete nëpër të gjitha kontinentet. Të tilla aventura që ndoshta mund të përfshijnë luftëra, tragjedi dhe fatkeqësi. Ta jetosh këtë jetë, të duhet besim, dashuri dhe kurajo.


Për këtë, i dashur Mësues, do t’ju lutesha ta merrnit përdore e t’i mësoni gjëra që do t’i duhen t’i dijë, mësojeni atë – por butësisht, nëse mundeni. Mësojeni se për çdo armik, ekziston një mik. Atij do t‘i duhet të mësojë se jo të gjithë njerëzit janë të drejtë, se jo të gjithë njerëzit janë të sinqertë. Megjithatë mësojeni se për çdo faqezi ka një hero dhe se për çdo politikan egoist, jeton një lider i përkushtuar. Mësojeni nëse mundeni se 10 centë të fituar kanë shumë më tepër vlerë se një dollar i gjetur.

Në shkollë, mësues, është shumë më e ndershme të dështosh se të mashtrosh. Mësojeni atë si të humbë hijshëm, dhe si t’i gëzohet fitores kur ai fiton. Mësojeni të jetë i mirë me njerëzit e mirë, dhe i ashpër me njerëzit e ashpër. Mundohuni t’i qëndrojë sa më larg zilisë, nëse do të mundeni dhe mësojani sekretin e një buzëqeshjeje të çiltër. Mësojeni po të jetë e mundur – si të qeshë kur të jetë i trishtuar, dhe se të derdhësh lotë nuk është aspak turp. Mësojeni se mund të ketë dështim të ndershëm dhe fitore të turpshme. Mësojeni t’i përqeshë cinikët. Mësojeni nëse mundeni të zbulojë mrekullinë e leximit të librave, por gjithashtu i jepni edhe kohën e mjaftueshme për të kundruar misterin e përjetshëm të fluturimit të zogjve në qiell, të bletëve në diell e të luleve mbi një kodër të gjelbër. Mësojeni të këtë besim në idetë e tij edhe nëse të gjithë do t`i thonë se janë të gabuara.

Mundohuni t`i mësoni birit tim forcën për mos e ndjekur turmën edhe kur të gjithë vrapojnë pas fitimtarit. Mësojeni të dëgjojë me vëmendje çdo njeri, por gjithashtu të shoshisë të gjithë atë që dëgjon në sitën e së vërtetës dhe të marrë veç të mirën. Mësojani atij sesi të shesë talentin dhe zgjuarësinë e tij tek ofertuesi më i lartë, por mos të pranojë kurrë asnjë lloj çmimi për shpirtin e zemrën. Lejojeni të ketë kurajën për të qenë i padurueshëm. Lejoheni të ketë durimin për të qenë trim. Mësojeni atë të ketë besim sublim te vetvetja, sepse atëherë ai do të ketë gjithmonë besim sublim në njerëzimin dhe në zotin. Këto janë kërkesat, mësues, por ju bëni më të mirën që mundeni. Ai është fëmijë i vogël dhe i mirë. Dhe është biri im.

Me respekt,

Abraham Lincoln
( kete leter ma nisi nje mik)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.15227913856506
array(1) { ["section"]=> string(94) "viti-i-ri-shkollor-jozefina-topalli-pertej-urimit-ka-nje-kerkese-te-vecante-per-mesuesit-91887" }