Vizita e parë zyrtare e Assadit në Iran që prej fillimit të luftës në Siri

Publikuar tek: bota, më 22:02 25-02-2019 Vizita e parë zyrtare e Assadit në Iran që prej fillimit të luftës në Siri Takimi ne Teheran ndermjet Assadit dhe Ajatollah Khameinit

Presidenti i Sirisë, Bashar Al Assadi zhvilloi takimin e parë zyrtar me liderin suprem iranian Ajatollah Ali Khamenei që prej fillimit të luftën në Siri në vitin 2011. 

Vizita në Teheran u bë edhe me qëllimin e përforcimit të aleancës midis dy qeverive mike.

Sipas mediave shtetërore siriane dhe iraniane, të dy udhëheqësit ranë dakord të vazhdonin bashkëpunimin në të gjitha nivelet për interesat e dy vendeve miqësore.

Kujtojmë se Bashar Al Assadi arriti ta kthente në favorin e tij luftën në Siri me ndihmën e aleatëve të tij historik, me ndihmën e  forcave ajrore ruse, forcave iraniane dhe libaneze të Hezbollahut, duke rifituar kështu të gjitha pikat kryesore strategjike nga rebelët  Peshmergë dhe Huthi. Kryengritja kundër regjimit të tij tashmë po shihet e zbehur.

Kjo ishte vizita e parë zyrtare e Asadit, në Teheran që nga viti 2010, pa përfshirë takimin në Moskë me Putinin gjatë fillimit të luftës në Siri. 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012785911560059
array(1) { ["section"]=> string(81) "vizita-e-pare-zyrtare-e-assadit-ne-iran-qe-prej-fillimit-te-luftes-ne-siri-154198" }