Vizita e Putinit në Serbi: Cari, “Pasha” dhe universi!

Publikuar tek: rajon, më 20:59 21-01-2019 Vizita e Putinit në Serbi: Cari, “Pasha” dhe universi! Vizita e Putinit në Beograd

Pritja e presidentit rus Vladimir Putin në Beograd të enjten e kaluar kishte diçka nga filmi i Nikita Mihalkov, “Berberi siberian” dhe tubimet “spontane” të regjimit të Millosheviçit në vitet ‘90-ta.

 

Kambanat e tempujve në Beograd tingëllonin të gëzuara kur cari rus eci në qilimin e kuq që ishte zgjatur përpara “Pallatit Srbska”, ndërtesë qeveritare në Beogradin e ri. Në të njëjtën kohë, topat që ishin ngritur në anën e kundërt, për nder të Putinit, gjëmonin – shtatë herë – në momentin kur himnet kombëtare të të dy vendeve ishin duke u luajtur nga grupi i forcave të armatosura.

Në anën tjetër të qytetit, autobusët lokalë ishin njëri pas tjetrit, duke transportuar qytetarë të cilët arritën në kryeqytet për të mirëpritur udhëheqësin rus. Policia rrugore i drejtoi ata në qendër të qytetit ku ata ishin parkuar përgjatë bulevardit “Alexandre Vassileos”. Udhëtarët e lodhur dhe të çorientuar lanë rrugët duke kërkuar një mënyrë për të arritur në Sheshin e Demokracisë nga ku do të fillonte marshimi pranë kishës së Shën Savës. Prej andej, të organizuar dhe të koordinuar, me liderët e Partisë Progresiste Serbe (SNS), ata filluan ta mirëpresin Putinin. Ata këndonin slogane në favor të Vuçiqit dhe Putinit dhe kundër udhëheqësit të opozitës, Dragan Djilas. Dielli tashmë ishte vendosur kur ata arritën para Kishës. Marshi disa prej tyre i bëri të uritur dhe filluan t’i shpalonin sanduiqet e ofruar nga organizatorët.

Në të njëjtën kohë, në Pallat, Putini takoi Vuçiqin dhe atij i dha një këlysh, i cili aksidentalisht nuk iu përgjigj emrit “Pasha”. Pas kësaj, filluan nënshkrimet nga ministrat për marrëveshjet e ndryshme. Aty ishte edhe nënshkrimi i një marrëveshje për bashkëpunim hapësinor. Udhëheqja politike serbe ka krijuar përshtypjen e botës se rusët kanë sjellë dhurata, ndërsa ata në fakt kanë marrë disa qindra miliona euro nga marrëveshjet e nënshkruara ekonomike.

Natyrisht, është e ligjshme të japësh projekte të caktuara infrastrukturore, siç është rindërtimi i rrjetit hekurudhor dhe zgjerimi i objekteve të të rafinerive të gazit, në bazë të kritereve politike, me kusht që ky opsion të mos i kushtojë shumë qytetarëve.

Siç shkruan analisti Veselin Simonoviq, ky ishte rasti i gjashtë avionëve MIG-29 që Rusia “i dhuroi” Serbisë, por modernizimi i të cilëve do të kushtojë më shumë sesa të blenë të ri. Edhe premtimi i Putinit për ndërlidhjen e Serbisë me gazsjellësin turk ishte i paqartë, pasi siç tha ai do të realizohej nëse nevoja për projektin do të vjen interesi i vendeve të Bashkimit Evropian.

Në nivel politik, nuk kishte asnjë deklaratë të fryrë që arsyetonte entuziazmin e shtypit pro-qeveritar. Për Kosovën, Putin përsëriti atë që Rusia ka thënë për vite të tëra, se do të mbështesë çdo zgjedhje të bërë nga Serbia. Asnjë ndërhyrje dhe asnjë iniciativë, ndërkohë ishte përshtypja se Rusia dëshiron ta mbajë këtë çështje të hapur.

Sipas analistëve të pavarur në Serbi, nëse çështja është vendosur me një pajtueshmëri dhe ka njohje të ndërsjellë midis Serbisë dhe Kosovës, qysh nëse Kosova do t’i bashkohet NATO-së. Nga ana tjetër, Serbia nuk do të kishte më bazë politike për t’i qëndruar besnike Rusisë. Është në interesin e Moskës që të mbajë “konfliktin e ngrirë” në Kosovë, me të njëjtën logjikë dëshiron që të mos ketë zgjidhje të emrit ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë. Rusia lidhur me çështjen e Kosovës, të njëjtën praktikë që po e zbaton në Maqedoni, duke përdorur organizata të ndryshme “patriotike” dhe Kishën Ortodokse Serbe, po e promovon mungesën e zgjidhjes së çështjes së Kosovës.

Kisha…!

Skena e pritjes mbretërore të Putinit do të ishte e zbehtë nëse hierarkia e Kishës Serbe nuk do të merrte pjesë. Vizita e Putinit në Kishën e Shën Savës, tempulli më i madh ortodoks në botë, ishte një ngjarje mbresëlënëse.

49 kambanat e kishës shpallën ardhjen e udhëheqësit rus. Patriarku i serb Irenej dhe dhjetëra mijëra qytetarë e mirëpritën Putin duke brohoritur emrin e tij.

Pas ndezjes së një qiriu në kish dhe dëgjimit të korit kishtar, Putin inspektoi ilustrimet e mozaikut që po financohen nga Rusia. Putin ishte aq i impresionuar sa që ai ofroi edhe pesë milionë euro shtesë për të vazhduar punimet.

Në vitet e fundit, Moska po përpiqet në mënyra të ndryshme për ta larguar Kishën Serbe nga Patriarkana Ekumenike dhe ta vendosë nën ndikimin rus. Donacionet, qasja e udhëheqësve të dy kishave dhe propaganda nga media të ndryshme po ndikojnë në opinionin publik në Serbi. Disa udhëheqës sistematikisht dhe metodikisht krijojnë një imazh negativ të Patriarkanës dhe universalizmi i saj gjithnjë e më shumë është vënë në pikëpyetje. Në të vërtetë, pasi Autoqefalja pranoj Kishën Ortodokse të Ukrainës, zërat brenda Kishës po kërkojnë afrimin ndaj Moskës.

Analistët politikë besojnë se qëllimi i Rusisë është të fitojë kontroll absolut mbi udhëheqjen kishtare në Serbi për të qenë në gjendje të ndikojë në zhvillimet gjeopolitike. Disa prej tyre madje besojnë se edhe qëndrimi i pakontrolluar i Kishës Serbe ndaj çështjes së Kosovës, në të cilën është kundër çdo kompromisi, por kërkon të ruajë situatën e “konfliktit të ngrirë” me shqiptarët, është rezultat i ndikimit rus.

Putini në Beograd mori atë që donte. Vuçiq mori një medalje dhe fitoi përshtypjet brenda vendit duke organizuar një shfaqje spektakolare. Sa për njerëzit? Ata mbetën me gëzimin që “Pasha” ka gjetur një pasardhës të mirë dhe me shpresën se rusët do t’i ndihmonin serbëve që një ditë të shkojnë na hapësirë. 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shteti pranë kolapsit/ 20 mijë punëtorë në grevë, kërkojnë rritje pagash
U gjet i murosur në vilën luksoze, zbulohet identiteti i shqiptarit (Emri) »
Article Logic
Execution time: 0.013182163238525
array(1) { ["section"]=> string(56) "vizita-e-putinit-ne-serbi-cari-pasha-dhe-universi-149754" }