'Vizita juaj në Kosovë shumë me rëndësi', Hoti përmend para Ramës 3 projektet strategjike mes 2 vendeve: Nga pika doganore në Durrës te linja e përbashkët hekurudhore

Publikuar tek: politike, më 12:20 03-07-2020 'Vizita juaj në Kosovë shumë me rëndësi', Hoti përmend para Ramës 3 projektet strategjike mes 2 vendeve: Nga pika doganore në Durrës te linja e përbashkët hekurudhore Hoti dhe Rama

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama e ka cilësuar vizitën e këtij të fundit në Kosovë shumë të rëndësishme. 

Hoti më tej ka përmendur tre projekte madhore të dy vendeve që duhet të gjejnë zbatim.

"Vizita juaj në Kosovë shumë me rëndësi. Porti i Durrësit ku unë kam punuar me ish ministrin e Financave që ta kemi një pikë doganore ku mallrat të huajnë në Kosove. Në fushën e energjisë duhet të kujdesemi që ta zgjidhim afat gjatë këtë, duke konsideruar ndërtimin e një HEC në territorin e Shqipërisë për të furnizuar me energji Kosovë.

Lidhja e dy kryeqyteteve tona me hekurudhë, është një projekt i hershëm, por ka ardhur koha të zbatohet. Në vjeshtë të këtij viti mund të gjenden fondet konkrete për të realizuar këtë projekt”, tha Hoti.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0088491439819336
array(1) { ["section"]=> string(169) "vizita-juaj-ne-kosove-shume-me-rendesi-hoti-permend-para-rames-3-projektet-strategjike-mes-2-vendeve-nga-pika-doganore-ne-durres-te-linja-e-perbashket-hekurudhore-212686" }